Шановні присутні!
У відповідності до функціональних обов’язків та на виконання п. 3 наказу Міністерства освіти і науки України від 28.01.2005 № 55 «Про запровадження звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів», керуючись Примірним положенням про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів про свою діяльність перед педагогічним колективом та громадськістю, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 № 178, з метою подальшого утвердження відкритої, демократичної, державно-громадської системи управління освітою, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності у школі, ліцеї, що базується на принципах взаємоповаги та позитивної мотивації, пропоную Вашій увазі звіт про свою діяльність у 2023-2024 навчальному році.
У своїй діяльності протягом звітного періоду як директор закладу освіти керувалася посадовими обов’язками, основними нормативно-правовими документами, які регламентують роботу закладу освіти, чинними нормативно-правовими документами у галузі освіти.
Головною метою Закладу протягом 2023-2024 н.р. є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття початкової, базової та повної загальної середньої освіти
Робота педагогічного колективу в 2023-2024 н.р. була спрямована на реалізацію Стратегії розвитку закладу освіти. Основними стратегічними напрямками роботи ліцею є:
1. Освітнє середовище. Система збереження та зміцнення здоров’я учня та вчителя. Якість організації освітнього процесу, вдосконалення інформаційного простору. Безпечна школа. Попередження булінгу.
2.Система оцінювання здобувачів освіти. Забезпечення виконання Державних стандартів – якість освіти. Задоволення освітніх потреб.
3.Педагогічна діяльність. Методичне і кадрове забезпечення. Реалізація Концепції НУШ.
4.Управлінська діяльність. Партнерство в освіті. Формування іміджу закладу освіти. Розбудова громадсько-активного освітнього закладу. Матеріально-технічне забезпечення.
Не зважаючи на труднощі, нам вдалося організувати освітній процес із дотриманням вимог безпечної роботи в умовах воєнного стану: забезпечити здобуття початкової, базової середньої освіти та повної загальної середньої освіти в закладі, охопити навчанням усіх здобувачів освіти, зберегти контингент наших учнів.
Робота Підлубівського ліцею Ємільчинської селищної ради Житомирської області в 2023-2024 навчальному році будувалася в умовах загальних викликів, які життя поставило перед людством в цілому.
Відповідно до Конституції України, Законів України “Про освіту”, “Про повну загальну середню освіту”, «Про охорону дитинства», інших основоположних освітянських документів заклад освіти спрямував зусилля на формування конкурентноздатної, всебічно розвиненої, здатної до критичного мислення цілісної особистості, патріота з активною позицією, інноватора, здатного змінювати навколишній світ та вчитися впродовж життя. Заклад забезпечував всебічний розвиток особистості, формування ключових життєвих компетентностей учнів шляхом навчання та виховання, які ґрунтувалися на загальнолюдських цінностях та принципах науковості, системності, інтегративності, єдності навчання і виховання, на засадах гуманізму, демократії, громадської свідомості, взаємоповаги між націями і народами в інтересах людини, родини, суспільства, держави.
У діяльності ліцею у 2023-2024 н.р. забезпечувалася прозорість, відкритість, демократичність управління. Важливою умовою успішної діяльності ліцею є чітке, конкретне планування освітньої роботи. Воно забезпечує цілеспрямованість у роботі всіх підрозділів, створює умови для організації роботи педагогічного та учнівського колективів, раціонального використання часу. Ліцей планує проведення реальних і оптимальних заходів, які можна виконати і які забезпечують рівномірний ритм роботи закладу протягом року.
Концепція та програма розвитку закладу освіти охоплюють аналіз роботи за попередній період; визначення важливих завдань на новий період; організаційно-педагогічні проблеми розвитку; головні напрямки вдосконалення навчально-виховної роботи; роботу з педагогічними кадрами; зміцнення матеріально-технічної бази тощо.
Відповідно до Розпорядження Кабінету міністрів України "Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти "Нова українська школа" на період до 2029 року" та на виконання Законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту», педагогічний колектив закладу освіти у 2023-2024 н.р. працював над реалізацією вимог оновленого законодавства про освіту. Програмні документи закладу зорієнтовані на розкриття індивідуальності учня, формування компетентної, конкурентоспроможної особистості, успішної в житті. В закладі створені необхідні умови і достатнє ресурсне забезпечення для здійснення освітнього процесу, всі основні параметри діяльності, спрямовані на реалізацію державної політики в освіті, знаходяться в основному на оптимальному і задовільному рівні. На кожній сходинці забезпечується державний стандарт, здійснюється теоретична і практична підготовка з дисциплін навчального плану. Принцип доцільності й оперативності прийняття управлінських рішень адміністрації базувався на аналітичних даних, отриманих в ході внутрішньошкільного контролю. На початку навчального року вся робота ліцею була спланована, так як річний план роботи – важлива організаційно-управлінська ланка діяльності педагогічного колективу. Від наукової обґрунтованості планування залежать результати діяльності колективу.
- Освітнє середовище
Однією з важливих умов для освітнього процесу є безпечне та комфортне освітнє середовище. Освітнє середовище закладу є безпечним та комфортним для учасників освітнього процесу. Ми постійно працюємо над його оновленням та покращенням. Проте в закладі освіти залишається проблематичним облаштування території з урахуванням доступності та універсального дизайну зовні. До закладу освіти практично не можуть потрапити дорослі і діти з обмеженими фізичними можливостями - пандус відсутній.
Територія закладу огороджена, убезпечена від доступу стороннього автотранспорту.
Територія закладу є достатньо озелененою.
В навчальних кабінетах закладу на початок навчального року проведено поточний ремонт. Кімнати оснащено меблями, в тому числі, в початковій школі, одномісними партами, комп’ютерною технікою.
Облаштування приміщень закладу не становить загрози травмування учнів та працівників (неслизька підлога, належним чином встановлені меблі у навчальних кабінетах, не загромаджені коридори, сходові клітини).
Режим прибирання забезпечує чистоту та охайність місць спільного користування, коридорів та навчальних приміщень, спортивної зали. Утримання туалетних кімнат відповідає санітарним умовам.
Педагогічним колективом ліцею проведено певну роботу щодо збереження і розвитку шкільної мережі.
На початку 2023/2024 навчального року у ліцеї було відкрито 11 класів. Мова навчання – українська.
Станом на 05.09.2023 року кількість учнів становила 178. З них були охоплені навчанням 178 учні. Середня наповнюваність учнів у класах складала – 16,2 осіб.
Упродовж року прибуло 2 учня, вибув 1 учень. Кількість учнів на кінець навчального року становила – 179.
Для забезпечення своєчасного й у повному обсязі обліку дітей шкільного віку та учнів, на виконання ст. 53 Конституції України, ст.ст. 13, 665 Закону України «Про освіту», ст.37 Закону України «Про загальну середню освіту», ст. 19 Закону України «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів», керуючись п.п.3.6. ч.1ст.32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою контролю за здобуттям учнями повної загальної середньої освіти в с.Підлуби, с. Руднє - Іванівська вчителями було проведено облік дітей та підлітків шкільного віку, було організовано роботу щодо охоплення навчанням дітей шкільного віку, які проживають за територією обслуговування закладу.
Адміністрацією та педагогічним колективом закладу було:
- складено список дітей майбутніх першокласників на 2023/2024 навчальний рік;
- складено та подано до відділу освіти статистичні звіти за затвердженими формами про кількість дітей і підлітків шкільного віку території обслуговування закладу;
- складено та подано до відділу освіти статистичний звіт Форма № 77РВК;
Станом на 1 вересня 2023 року до першого класу було зараховано 12 здобувачів освіти.
Протягом навчального року освітні послуги в навчальному закладі отримували 179 здобувачів освіти 1-11 класів.
У 2 класі навчався 1 учень за інклюзивною формою навчання.
У 2023-2024 навчальному році працювала група подовженого дня, яку відвідувало 30 учнів початкових класів. Група працювала за рахунок державного бюджету. Для роботи ГПД було надано навчальний кабінет. Діти, які відвідували ГПД, дотримувалися режиму роботи закладу.
Збереження і зміцнення здоров'я учнів та працівників.
У закладі створені оптимальні умови для медичного обслуговування учнів. Є невеликий медичний кабінет.
Медичне обслуговування учнів здійснювала медична сестра Кугитко Л.А..
Щорічно учні 1-11-х класів закладу проходять профілактичний медичний огляд. Цей огляд забезпечують лікарі сімейної медицини.
За результатами медогляду складені групи здоров’я: основна група – 152 учні, спецгрупа – 8 учнів, підготовча група – 17 учнів, звільнені від занять – 1.
Результати медичного огляду учнів доводяться до відома батьків та враховуються при проведенні уроків фізичної культури, трудового навчання. Спортивні заходи, що проводяться в ліцеї, тільки з обов’язковою присутністю медичної сестри. На кожний клас складено листи здоров’я. Протягом навчального року проводилась змістовна санітарно-профілактична робота.
Педагогічним колективом ліцею ведеться постійна планомірна робота на виконання закону України «Про заходи з попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».
В планах роботи класних керівників передбачені індивідуальні бесіди з профілактики тютюнопаління з дітьми, схильними до правопорушень. Але на жаль, є учні палять і порушують поведінку і цей напрям роботи потребує особливої уваги.
Стан охорони праці та безпеки життєдіяльності.
Робота з охорони праці, безпеки життєдіяльності, виробничої санітарії, профілактики травматизму дітей у побуті та під час навчально-виховного процесу визначається в діяльності педколективу як одне з пріоритетних завдань і проводиться відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», Державних санітарних правил і норм улаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організацій навчально-виховного процесу й інших численних нормативних актів, які регламентують роботу школи з цих питань Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час освітнього процесу в закладі знаходиться під щоденним контролем адміністрації ліцею.
Відповідальна за організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності – заступник директора з навчально-виховної роботи.
На початку навчального року, напередодні канікул та святкових днів проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності серед учнів, відпрацьована програма вступного інструктажу. Регулярно відбуваються цільові інструктажі з учнями перед екскурсіями, спортивними змаганнями. У ліцеї в наявності необхідні журнали з реєстрації всіх видів інструктажів з питань охорони праці. Кожна класна кімната, майстерня, спортзал має необхідний перелік документації з питань безпеки життєдіяльності. Питання охорони праці та попередження травматизму неодноразово обговорювалися на нарадах при директорові.
Вивчаючи стан травматизму серед учнів, можна відмітити, що в навчальному закладі здійснюється належна робота щодо попередження нещасних випадків, створення безпечних умов навчання.
Питання з безпеки життєдіяльності учнів під час літніх канікул, у побуті й громадських місцях, на вулиці обговорювалися на класних годинах в останній тиждень навчального року.
Станом на вересень кожного року всі учні закладу проходять медичний огляд лікарями-фахівцями із лабораторними дослідженнями, що підтверджується медичними довідками.
Будівля та приміщення ліцею забезпечені первинними засобами пожежогасіння. Вогнегасники наявні, перезаряджені, розміщені у легкодоступних місцях, які унеможливлюють їх пошкодження.
Відповідно до Закону України “Про охорону праці” і Кодексу законів про працю України розроблено і затверджено посадові інструкції з охорони праці для всіх працівників ліцею. Проведено інструктажі з працівниками і учнями з техніки безпеки. Проведено вступні інструктажі з охорони праці. Проведено первинні інструктажі з охорони праці на робочому місці.
2.Система оцінювання здобувачів освіти.
Упродовж навчального року вдосконалювалася система оцінювання навчальних досягнень учнів, як засобу гуманізації освіти. З урахуванням особливостей викладання навчальних предметів було визначено доцільність поточного оцінювання у 5-11-х класах за 12-и бальною шкалою(за рішенням педагогічної ради ліцею для учнів 5 класу вересень місяць був адаптаційним, тому в них було формувальне оцінювання протягом цього місяця).
Оцінювання навчальних досягнень учнів 1-2-х класів здійснювалось формуальне (вербально) оцінювання, учнів 3-4-их класах – рівневе оцінювання.
У 2023/2024 навчальному році традиційно освітній процес було спрямовано на інтелектуальний, соціальний і фізичний розвиток кожної дитини, як особистості, здатної самостійно мислити і творчо діяти, використовувати знання в нестандартних ситуаціях.
Систематично здійснювався моніторинг навчальних досягнень учнів закладу з метою коригування якості навчання та запровадження додаткових годин на вивчення окремих предметів.
За підсумками 2023/2024 навчального року із 179 учнів 1-11-х класів:
32 учнів 1-2-х класів оцінені вербально; 40 учнів 3-4 класів - рівневі оцінювання; 107 учнів - 5-11-х класів атестовані з усіх предметів за 12-бальною шкалою оцінювання навчальних предметів; 167 учнів переведено до наступних класів; 2 учениці 9 і 10 класу нагороджені Похвальним листом, 1 учениця отримала Свідоцтво з відзнакою про здобуття базової загальної освіти.
5 учні 11-го класу отримали Грамоти за вивчення окремих предметів: фізичної культури, технологій, курсу «Захист України».
Навчальний рік у 5-11 класах закінчило 107 здобувачів освіти, з них:
високий рівень – 2 (2%)
достатній рівень – 40 (37%)
середній рівень – 63(59%)
початковий рівень – 2(2%)
Таким чином, показник якості знань у 5-11 класах на кінець навчального року становить 39%. Середній бал якості знань та середнього балу успішності на кінець 2023-2024н.р. в 5-11 класах становить:
Клас |
Якість знань |
Середній бал |
||
2022-2023н.р. |
2023 - 2024н.р |
2022 - 2023н.р. |
2023 – 2024н.р |
|
5 |
43% |
59% |
8,1 |
8,1 |
6 |
30% |
43% |
7,6 |
7,8 |
7 |
36% |
33% |
7,6 |
7,5 |
8 |
46% |
36% |
7,5 |
7,3 |
9 |
40% |
35% |
8 |
7,3 |
10 |
42% |
23% |
7,3 |
7,2 |
11 |
64% |
33% |
8,7 |
7,6 |
Середній бал успішності по предметах у 5-11 класах:
Предмет |
2022-2023н.р |
2023-2024н.р |
українська мова |
7 |
6,9 |
українська література |
7,5 |
7,5 |
зарубіжна література |
7,4 |
7,3 |
англійська мова |
6,6 |
6,4 |
історія України |
7,4 |
6,1 |
всесвітня історія |
7,3 |
6,9 |
правознавство |
8,7 |
8,1 |
громадянська освіта |
7,8 |
8,2 |
математика |
6,9 |
6,8 |
алгебра |
6,7 |
6,5 |
геометрія |
6,8 |
6,3 |
фізика |
7,6 |
7,3 |
інформатика |
8,4 |
8,4 |
хімія |
6,5 |
6,4 |
біологія |
7,2 |
6,8 |
географія |
7,4 |
7,2 |
астрономія |
9 |
7,6 |
природознавство «Пізнаємо природу» |
8,6 |
7,95 |
музичне мистецтво |
8,4 |
8,5 |
основи здоров’я «Здоров’я, безпека та добробут» |
9,1 |
8,5 |
образотворче мистецтво |
9 |
8,8 |
технології |
9,1 |
8,4 |
захист України |
10 |
10,4 |
фізична культура |
9,8 |
9,6 |
мистецтво |
8,1 |
8,1 |
Таким чином, якість навчальних досягнень учнів зросла в порівнянні з минулим навчальним роком з таким предметів: громадянської освіти та музичного мистецтва.
На результат успішності здобувачів освіти навчального закладу немаловажну роль відіграв і той факт, що навчальний процес, у зв’язку звоєнним станом в державі, проводився дуже часто в укритті. В зв’язку з воєнним станом в державі у 4, 9,11 класах було відмінено проведення державної підсумкової атестації.
Зовнішнє незалежне оцінювання було замінено на національне мультипредметне тестування(НМТ), яке складалося з тестування з української мови, української літератури, математики, історії України, біології, географії.
Але серед значних недоліків у роботі вчителів-предметників слід зазначити, що 58 % учнів закладу мають середній рівень навчальних досягнень за 12-бальною шкалою. Слід розробити кожному вчителеві систему заходів, направлених на підвищення ефективності роботи педагогів в напрямку підвищення якості освіти.
3.Педагогічна діяльність.
Робота Підлубівського ліцею Ємільчинської селищної ради Житомирської області у 2023/2024 навчальному році була спрямована на реалізацію положень Конституції України, на виконання Закону України «Про освіту», Закону України «Про загальну середню освіту», Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої освіти», Указу Президента України від 09 липня 2013 року № 344/2013 «Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року», постанови Кабінету Міністрів від 27 серпня 2010 року № 776 «Про внесення змін до Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року №24», постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 року №462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти», постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти», постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти», постанови Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 р. № 588 «Про внесення змін до Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах», наказу Міністерства освіти і науки України від 14.07.2015 № 762, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.07.2015 за № 904/27369 «Порядок переведення учнів (вихованців) загальноосвітнього навчального закладу до наступного класу», листа Міністерства освіти і науки України від 23.03.2020 № 1/9-173 «Щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину», створення умов для забезпечення доступу громадян до якісної освіти, вдосконалення культурних і національних освітніх прав і запитів усіх громадян, утвердження високого статусу педагогічних працівників у суспільстві.
У 2023/2024 навчальному році педагогічний колектив ліцею працював над реалізацією педагогічної проблеми: «Педагогічний вплив на розвиток компетентностей учасників освітнього процесу – умова досягнення якісної освіти». .На кожному рівні навчання забезпечується виконання державного стандарту, а також дається теоретична і практична підготовка з дисциплін навчального плану з метою максимального розвитку інтелекту, загальної культури, творчих можливостей, фізичного і морального здоров'я.
Успішність подолання кожного рівня, виконання його освітніх задач гарантується ліцеєм тільки за умови усвідомленого й добровільного дотримання всіх норм і правил шкільного життя, активної співпраці з батьками, відкритістю навчального процесу.
Разом з тим педагогічний колектив у своїй діяльності спирався на такі принципи:
- дитиноцентризму;
- автономії закладу освіти;
- цілісність системи управління освітою;
- постійне удосконалення;
- вплив зовнішніх чинників;
- гнучкість та адаптивність.
Основні напрями роботи ліцею у 2023-2024 навчальному році:
- удосконалення науковометодичного забезпечення освітнього процесу;
- створення умов для варіативності навчання й ужиття заходів щодо впровадження інноваційних педагогічних технологій в освітній процес, продовження роботи НУШ, інклюзивного навчання;
- робота над реалізацією нових навчальних планів з урахуванням нових стандартів освіти;
- залучення педагогічної та батьківської громадськості до управління діяльністю закладу освіти;
- удосконалення дистанційного навчання та роботи закладу освіти в умовах воєнного стану в державі;
- розвиток здібностей дітей і підлітків, подальше впровадження профільного навчання;
- здійснення дистанційного та змішаного навчання в умовах воєнного стану.
У 2023/2024 навчальному році освітній процес закладу освіти був організований відповідно до затверджених в установленому порядку освітньої програми, навчального плану і річного плану роботи закладу
Відповідно до річного плану в грудні 2023 року та в травні 2024 року адміністрацією закладу було здійснено аналіз виконання робочих навчальних планів і програм з навчальних предметів, під час яких враховувались особливості закінчення 2023/2024 навчального року та результати різних видів контролю (фронтального, класно-узагальнюючого, тематичного), а також характеру контролю (попереднього, поточного, перспективного).
Робочий навчальний план Підлубівського ліцею на 2023-2024 навчальний рік розроблений на виконання законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Типових навчальних планів, затверджених Міністерством освіти і науки України.
Навчальний план школи на 2023/2024 навчальний рік складено:
- 1-4 класи –Типовий навчальний план для 1-4 класів з навчанням українською мовою на 2022-2023н.р. / навчальний план розроблений на основі Типової освітньої програми під керівництвом Савченко О.Я. НУШ-1 /таблиця №1/
- 5-6 кл. –Типовий навчальний план для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою(таблиця №1)
- 7-9 класи – за навчальними планами закладів загальної середньої освіти з українською мовою навчання /таблиця 1 для 6-9 класів до Типових освітніх програм, затверджених наказом МОН України від 20.04.2018р. №405;
- 10-11 класи – за навчальними планами закладів загальної середньої освіти з українською мовою навчання /таблиця 2/ до Типової освітньої програми, затвердженої наказом МОН від 20.04.2018р.№408.
Навчальний план включав інваріантну складову, сформовану на державному рівні.
Предмети інваріантної складової навчального плану викладалися за державними програмами, рекомендованими Міністерством освіти і науки України для використання в закладах загальної середньоїосвіти у 2023/2024 навчальному році.
Під час перевірки виконання навчальних программ були проведені співбесіди з вчителями, перевірено ведення класних журналів, оформлені підсумкові звіти.
Результати перевірки показали, що виконання навчальних програм в 1-11-х класах у межах часу, відведеного навчальним планом закладу освіти на навчальний рік на вивчення предметів (кількість годин за програмою та фактична кількість використаних годин) практично співпадає, а саме:.
- у 1- 11-х класах навчальні програми з усіх предметів виконано в повному обсязі, відхилень від навчальних програм не виявлено;
- обов’язкова кількість тематичних оцінювань з усіх навчальних предметів, що визначена чинними навчальними програмами, дотримана, тематичне оцінювання рівня навчальних досягнень учнів за формою проведення було: усним, письмовим, різнорівневим тестуванням, практичною роботою відповідно до специфіки навчальних предметів;
- кількість обов’язкових лабораторних, практичних чи інших робіт (дослідів), передбачених чинними програмами з навчальних предметів, дотримана.
Виконання навчальних програм за 2023/2024 навчальний рік проаналізовано та узагальнено в наказі по закладу від 31.05.2024р №42.
Інваріантна складова навчального плану використана повністю. Вчителі забезпечили виконання вимог програм щодо проведення контрольних, лабораторних, практичних, творчих робіт; оцінювання результатів освітньої діяльності учнів. У відповідності до річного плану, перевіркою адміністрації були охоплені всі навчальні предмети і всі вчителі. Директор ліцею та заступник директора з навчально – виховної роботи проводили педагогічні спостереження за якістю викладання з наступним проведенням аналізу відвіданих уроків та висновками, побажаннями й рекомендаціями.
Таким чином, робота з реалізації освітньої програми та навчального плану повністю завершена.
Відповідно до Закону України “Про Національну програму інформатизації”, Указів Президента України “Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні”, “Про першочергові завдання щодо впровадження новітніх інформаційних технологій”, “Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти”, Концепції розвитку дистанційної освіти в Україні (2015), від 23.03.2020 № 1/9-173 «Щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину», пріоритетними напрямками діяльності закладу у 2022/2023 навчальному році щодо впровадження ІКТ були:
- впровадження інформаційних та комунікаційних технологій у освітній процес;
- використання освітніх платформ «GoogleMeet», «GoogleClassroom»,«Всеосвіта», «На урок», месенджерів, «Viber», «Telegram» під час організації дистанційного навчання в умовах карантинних обмежень під час поширення корона вірусної інфекції та введення воєнного стану на території України;
- формування інформаційної культури учнів та педагогічних працівників, забезпечення їх інформаційних потреб;
- удосконалення інформаційно-методичного забезпечення освітнього процесу;
- оптимізація освітнього процесу на основі використання сучасних інформаційних технології в управлінській діяльності.
Головна мета закладу в питанні впровадження сучасних інформаційних технологій
- надання нового підходу до інформатизації системи освіти, що передбачає виконання наступних складових:
- створення умов для оволодіння учнями та вчителями сучасними інформаційними і комунікаційними технологіями;
- підвищення якості навчання завдяки використанню інформаційних ресурсів Internet;
інтенсифікація освітнього процесу й активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів;
- створення умов для широкого впровадження нових інформаційних технологій в освітній процес (особливо під час карантинних обмежень та воєнного стану);
- підвищення ефективності управління закладом загальної освіти.
Упродовж 2023/2024 навчального року здійснено наступні заходи щодо інформатизації та комп’ютеризації закладу:
- продовжено роботу щодо створення і постійного оновлення веб-сайту закладу;
- вводиться в практику роботи проведення відкритих уроків та позакласних заходів вчителів-предметників із використанням комп’ютерних технологій;
- отриманий раніше від спонсорів мультимедійний проєктор та мультимедійна дошка використовується для забезпечення більш високої якості проведення уроків, позакласних заходів, педагогічних рад, нарад, семінарів, конференцій тощо.
За рахунок державної підтримки всі вчителі ліцею були забезпечені ноутбуками та хромбуками.
Таким чином, у закладі проводилась системна робота з впровадження ІКТ.
Тому у 2024/2025 навчальному році слід продовжити:
- навчання педагогічних працівників щодо оволодіння ІКТ;
- забезпечення більш широким колом електронних навчальних посібників для використання у освітньому процесі;
- забезпечення ефективної роботи учасників освітнього процесу у електронних ресурсах «ІСОУ», «ЄДЕБО» та «КУРС. ШКОЛА».
У 2023/2024 навчальному році у відповідності до завдань навчального закладу педагогічний колектив у навчальному році продовжував працювати над єдиною методичною проблемою:
- навчальна – «Педагогічний вплив на розвиток компетентностей учасників освітнього процесу – умова досягнення якості освіти»;
- виховна – «Виховання соціальної активної особистості шляхом формування життєвих компетентностей через тісну співпрацю усіх учасників навчальновиховного процесу.
На виконання Законів України “Про освіту”, “Про загальну середню освіту”, Інструкції з обліку дітей та підлітків шкільного віку, інших нормативних документів Міністерства освіти і науки України заклад освіти створював оптимальні умови для забезпечення конституційного права кожного громадянина на доступну, безоплатну і якісну освіту, отримання молоддю повної загальної середньої освіти. Заклад освіти здійснював свою діяльність відповідно до Статуту, який відповідає сучасним нормативно-правовим документам, що регламентують діяльність загальноосвітніх закладів.
Методична робота
Методична робота педагогічного колективу була спрямована на створення оптимальних умов для підвищення професійної майстерності вчителів, передбачала систематичну колективну та індивідуальну діяльність, яка сприяла підвищенню рівня методичної і фахової компетентності педагогічних працівників закладу, впровадження в практику досягнень педагогічної науки, інноваційних освітніх технологій, передового досвіду, а саме:
- створення умов для розвитку інноваційної діяльності, педагогічної ініціативи вчителів для забезпечення рівного доступу кожної дитини до якісної освіти та отримання повної загальної середньої освіти на рівні Державних стандартів;
- оновлення освітнього процесу шляхом активного впровадження інноваційних технологій та поглиблення науково-теоретичної роботи;
- підвищення професійної компетентності вчителів;
- інформаційне забезпечення педагогічних працівників з питань педагогіки, психології, фахових дисциплін, оволодіння технологіями пошуку і опрацювання необхідної інформації в Інтернеті та залучення учителів до використання інформаційних ресурсів;
- сприяння виробленню в учителів умінь і навичок самостійної методичної роботи з метою безперервного підвищення кваліфікації та вдосконалення педагогічної майстерності.
Цілеспрямована і систематична робота над єдиною методичною темою підняла на більш високий рівень теоретичну підготовку кожного вчителя, надала чіткості, цілеспрямованості практичним заходам з різними категоріями вчителів, активізувала форми методичної роботи.
У 2023/2024 навчальному році основними формами методичної роботи з педагогічними працівниками закладу були: педагогічна рада, методична рада, методичні заходи, методичні комісії вчителів-предметників, методична комісія класних керівників, інструктивно-методичні наради, курси підвищення кваліфікації, атестація, самоосвіта.
Пріоритетні напрямки діяльності закладу реалізовувались шляхом впровадження сучасних інноваційних технологій, методики активного і інтерактивного навчання і виховання учнів, компетентнісного підходу до навчання школярів. Значна увага приділялась підвищенню якості навчання і виховання учнів, підвищення професійної майстерності педагогічних працівників закладу, організації роботи з обдарованими та здібними учнями, корекції знань невстигаючих учнів, здійснення моніторингу якості освіти у закладі.
Всі напрямки освітнього процесу координувала методична рада у такому складі:
Яценко Ю.П. - голова методичної ради
Дмитренко Н.Б.- член методичної ради
Рацун М.С. – член методичної ради
Демиденко Т.С. – член методичної ради
Сейко М.С. – член методичної ради
Васьківський Ю.М. – член методичної ради.
Упродовж року у закладі працювали такі методичні комісії:
учителів предметів гуманітарного циклу (керівник Сейко М.С.), учителів предметів природничо-математичного циклу (керівник Васьківський Ю.М.), учителів початкових класів (керівник Демиденко Т.С.), класних керівників (керівник Рацун М.С.)
Методичні комісії відігравали головну роль в реалізації головних завдань та методичної проблеми закладу. На засіданнях МК обговорювались питання результатів НМТ, контрольних робіт учнів, надавалась методична допомога педагогам, що атестуються тощо. На заключних підсумкових засіданнях шкільних методичних комісій зроблений аналіз їх роботи за рік, складені проєкти планів роботи на наступний навчальний рік.
Методичні комісії виконали поставлені завдання на цей рік повністю, бо створювали і забезпечували оптимальні умови для традиційних і нетрадиційних форм навчання учителів, що сприяло самовираженню особистості, розкриттю їх природних нахилів і здібностей, вивчалися і застосовувалися на практиці інноваційні освітні технології, психолого-педагогічні наукові досягнення, знайомилися з ефективним педагогічним досвідом.
За цей навчальний рік повністю реалізований план проходження учителями курсів підвищення кваліфікації при ЖОІППО.
Результати атестації продемонстрували обізнаність вчителів в питаннях чинного законодавства в галузі освіти, навчально-методичного забезпечення предмету, який викладається, ведення шкільної документації, психолого-педагогічної та методичної літератури, нових освітніх технологіях таметодиках щодо організації освітнього процесу.
Упродовж навчального року в закладі були створені необхідні умови для підвищення теоретичного професійного рівня кожного члена педагогічного колективу. Враховуючи науково-методичні проблеми педагогічного колективу та методичних комісій, кожен вчитель обрав власну методичну проблему, над якою працював, впроваджуючи її в практику роботи та вдосконалюючи свою майстерність.
Значна увага приділялась оволодінню інноваційними формами та методами навчання, компетентнісному підходу до викладання навчальних предметів, вивченню та застосуванню нових навчальних планів, програм, підручників, посібників тощо, удосконаленню форм роботи по запровадженню нетрадиційних форм і методів організації освітнього процесу, новітніх освітніх технологій та передового педагогічного досвіду.
Підводячи підсумки методичної роботи в закладі, слід зазначити, що вона сприяла реалізації проблемної теми ліцею і поставлених завдань перед колективом на 2023/2024 навчальний рік, професійному зростанню педагогів, підвищенню якості знань, умінь та навичок учнів, активізації роботи з обдарованими дітьми та тими, хто потребував постійної уваги і контролю з боку закладу, громадськості.
Кадрове забезпечення
Упродовж року навчальний заклад був забезпечений кадрами.
У 2023/2024 навчальному році у закладі працювало 21 педагогічних працівників, у тому числі 1 директор закладу, 1 заступник директора закладу з навчально-виховної роботи, 1 заступник директора закладу з виховної роботи, 2 педагоги-організатори(по 0,5 ст.), обслуговуючого персоналу – 7 осіб.
Якісний склад вчителів-предметників має наступний розподіл за кваліфікаційними категоріями:
1 |
Вища категорія |
11 |
52% |
2 |
І категорія |
4 |
19% |
3 |
ІІ категорія |
2 |
9,5% |
4 |
Спеціаліст |
3 |
14% |
5 |
Середня спеціальна освіта |
2 |
9,5% |
6 |
«Старший учитель» |
7 |
33% |
Предмет викладання |
Кількість вчителів |
Вища категорія |
І категорія |
ІІ категорія |
спеціаліст |
З них мають звання |
Прим. |
Початкові класи |
4 |
1 |
1 |
- |
2 |
1 |
|
Українська мова та література |
4 |
4 |
- |
- |
- |
2 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
- |
- |
- |
1 |
|
Англійська мова |
3 |
1 |
- |
1 |
1 |
- |
|
Історія |
2 |
2 |
- |
- |
- |
- |
|
Географія |
1 |
1 |
- |
- |
- |
- |
|
Математика, інформатика |
4 |
1 |
2 |
1 |
- |
- |
|
Фізика |
2 |
1 |
1 |
- |
- |
- |
|
Трудове навчання |
1 |
- |
- |
- |
- |
1 |
Середня спеціальна освіта |
Образотворче мистецтво, музика |
1 |
1 |
- |
- |
- |
1 |
|
Біологія, хімія |
3 |
3 |
- |
- |
- |
1 |
|
Основи здоров’я |
2 |
1 |
1 |
- |
- |
- |
|
Фізична культура |
2 |
1 |
- |
- |
- |
2 |
Середня спеціальна освіта |
У 2023-2024 навчальному році у ліцеї працювало:
педагогічних працівників пенсійного віку – 0 осіб (0%);
працівників обслуговуючого персоналу пенсійного віку – 4 особи (57%);
середній вік педагогічних працівників – 47 років
статевий склад: чоловіків – 4 осіб (19%), жінки 15 осіб (81%).
Педагогічний колектив за стажем роботи
до 3 років -
від 3 до 10 років - 3 особи(15%)
10 до 20 років - 2 осіб(10%)
20 до 30 років - 10 осіб(50%)
З0 і більше - 5 осіб (25%)
Таким чином, у ліцеї проводилась системна робота по забезпеченню освітнього процесу кваліфікованими кадрами, проводилась робота з соціального захисту учителів. У наступному навчальному році слід посилити роботу з питань:
- працювати в напрямку забезпечення соціального захисту вчителів;
- знаходити можливості для матеріального стимулювання якісної роботи педагогів.
Атестація педпрацівників
Велику стимулюючу роль у професійному зростанні педагогічних кадрів відіграє атестація, яка сприяє моральному і матеріальному заохоченню педагогічних працівників, узагальненню та впровадженню досвіду кращих вчителів у практику навчання та виховання учнів.
Робота з атестації педагогічних працівників навчального закладу була організована відповідно до Типового Положення про атестацію педагогічних працівників, чинних нормативних документів.
Упродовж навчального року у ліцеї були створені необхідні умови для підвищення теоретичного професійного рівня кожного члена педагогічного колективу.
На початку навчального року було здійснено аналіз якісного складу педагогічного колективу та визначені напрямки роботи кожного підрозділу щодо підвищення педагогічної майстерності та фахового рівня вчителів. Заклад має свій сайт, де висвітлюються досягнення педагогічного та учнівського колективів та проблеми розвитку освіти в закладі.
Аналіз стану методичної роботи у 2023/2024 навчальному році у ліцеї дає підставу вважати, що процес реалізації педагогічним колективом загальношкільної методичної проблеми здійснювався на належному науково-теоретичному та методичному рівні. Проте є ще важливі питання, на розв’язання яких мають бути спрямовані зусилля педагогічного колективу в наступному навчальному році.
В 2024/2025 навчальному році:
- освітній процес слід спрямувати на підвищення рівня знань, умінь та навичок учнів шляхом посилення індивідуалізації та диференціації освітньої діяльності, свідомого вмотивованого ставлення до навчання кожного учня, роботу з обдарованими дітьми;
- працювати в напрямку забезпечення наступності між дошкільною, початковою, основною та старшою школою, враховуючи психологічні особливості та рівень пізнавальної діяльності учнів різних вікових груп, враховуючи вимоги Державних стандартів початкової і базової та повної загальної середньої освіти;
- створити належні умови для поступової адаптації учнів 1-4-х класів до навчання у школі І ступеню (НУШ), учнів 5-х класів до навчання у школі ІІ ступеню;
- працювати в напрямку підвищення рівня професійної майстерності та мобільності педагогічних працівників в умовах неперервної освіти;
- продовжити вивчення та узагальнення ефективного досвіду роботи вчителів;
- сприяти втіленню в практику роботи педколективу новітніх освітніх технологій, оволодівати інструментами дистанційного навчання;
- продовжити роботу з моніторингу якості освіти, що сприяє результативності роботи педколективу.
Виховна робота в закладі у 2023-2024 навчальному році здійснювалася відповідно нормативної бази щодо організації виховної діяльності:
1. Закону України «Про Освіту»
2. «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020№ № 463-ІХ;
3. «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-ІІІ;
4. «Про протидію торгівлі людьми» від 20.09.2011 № 3739-УІ;
5.«Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті» від 09.04.2015 № 314-УШ;
6.«Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 № 2229-УШ.
У Новій українській школі виховний процес як невід’ємна складова освітнього процесу у закладах освіти (ст. 15 Закону України «Про повну загальну освіту» ґрунтується на загальнолюдських цінностях, культурних цінностях Українського народу, цінностях громадянського (вільного демократичного) суспільства, принципах верховенства права, дотримання прав і свобод людини і громадянина, принципах, визначених Законом України «Про освіту", та спрямовувався на формування:
- відповідальних та чесних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору;
- поваги до гідності, прав, свобод, законних інтересів людини і громадянина;
- нетерпимості до приниження честі та гідності людини, фізичного або психологічного насильства, а також до дискримінації за будь-якою ознакою;
- патріотизму, поваги до державної мови та державних символів України, поваги та дбайливого ставлення до національних, історичних, культурних цінностей, нематеріальної культурної спадщини українського народу, усвідомленого обов’язку захищати у разі потреби суверенітет і територіальну цілісність України;
- усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення, проявів корупції та порушень академічної доброчесності;
- громадянської культури та культури демократії;
- культури та навичок здорового способу життя, екологічної культури і дбайливого ставлення до довкілля;
- прагнення до утвердження довіри, взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;
- почуттів доброти, милосердя, толерантності, турботи, справедливості, шанобливого ставлення до сім’ї, відповідальності за свої дії;
- культури свободи та самодисципліни, відповідальності за своє життя, сміливості та реалізації творчого потенціалу як невід’ємних складників становлення особистості.
Розроблений на початку навчального року план виховної роботи та плани виховної роботи класних керівників, охоплюють всі напрямки виховання: патріотичне, правове, моральне, художньо-естетичне, трудове, фізичне, екологічне, превентивне
Патріотичне виховання
В умовах сучасних викликів та реалій патріотичне виховання в закладі освіти має важливе значення для формування свідомих, відповідальних та активних громадян. Враховуючи сьогодення, заходи з патріотичного виховання в закладі були адаптовані до сучасних потреб і актуальних подій. Учні закладу щоранку приєднувалися до загальнонаціональної хвилини мовчання та виконання Державного Гімну України. В коридорах закладу створені тематичні куточки, де розміщені державні символи, портрети героїв, фотографії важливих подій.
В закладі проводилися також:
- виховні години та класні години на тему патріотизму: "Герої не вмирають: уроки мужності", "Моя країна — моя гордість", "Україна в моєму серці", "Збережемо пам’ять: історія нашої боротьби", "Слава Україні: від минулого до сьогодення", "Єдина країна: шляхи до єдності", "Символи, що об'єднують: прапор, гімн, герб України", "День вишиванки: свято національної єдності" та ін.;
- конкурси на краще знання історії України, вікторини про видатних українців, їх внесок у розвиток держави та культуру; художні конкурси на теми "Що для мене означає бути патріотом?", "Україна в моєму серці".
Учні були учасники заходів, присвячених Дню захисників і захисниць України, Дню пам’яті жертв Голодомору, Дню Соборності, Дню героїв Крут та іншим важливим датам.
На уроках історії та виховних годинах учнями переглядалися документальні та художні фільми на теми боротьби за незалежність, національно-визвольних рухів, сучасних подій на сході України.
Членами учнівського парламенту створювалися патріотичні відео у соціальних мережах. Постійно ведеться сторінка у соціальних мережах, де висвітлюються патріотичні заходи та проєкти.
Волонтерська діяльність - важливий аспект виховання в закладі освіти, оскільки вона сприяє формуванню почуття відповідальності, емпатії, активної громадянської позиції та бажання допомагати іншим. Основним напрямом волонтерської діяльності стала допомога Збройним Силам України: збір коштів, продуктів, засобів гігієни, одягу та інших необхідних речей для військових; підготовка та відправка посилок на фронт; підготовка листівок та малюнків, як прояв підтримки для військових.
Проведення таких заходів допомагає учням краще розуміти важливість патріотизму, бути відповідальними громадянами, які цінують і захищають свою країну.
Правове виховання
Правове виховання у закладах освіти є важливим напрямком формування в учнів правосвідомості, знань про права та обов’язки, а також навичок захисту своїх прав у сучасному суспільстві. Правове виховання стає ще більш актуальним, оскільки учні стикаються з новими викликами, пов’язаними з соціальними мережами, кібербезпекою, булінгом, інформаційною безпекою тощо.
Протягом року в закладі проводилися тематичні виховні години, під час яких обговорювалися:
- права та обов’язки учнів, правові аспектів шкільного життя, важливості дотримання правил і норм поведінки;
- реальні чи гіпотетичні правові ситуації з метою пошуку їх вирішення згідно з законом;
- правові аспекти використання інтернету: питання захисту приватності, авторських прав, відповідальності за порушення законодавства в онлайн-просторі;
- учні навчалися критично аналізувати інформацію, розпізнавати фейки, захищати свої персональні дані.
В рамках тижня права учні закладу готували стіннівки на правову тематику, проводили тематичні години: «Права людини і громадянина», «Право на безпечне життєве середовище», «Ти під захистом держави» та ін.
Під час проведення батьківських зборів класні керівники інформували батьків на тему правового виховання, а саме: про важливість правової освіти, права та обов’язки дітей і батьків у правовому полі.
Завдяки таким заходам учні краще розуміють свої права та обов’язки, набувають навичок правової поведінки та критичного мислення.
Моральне виховання
Моральне виховання формує в учнів етичні принципи, моральні цінності та відповідальність перед собою і суспільством.
Протягом року класними керівниками були проведені заходи, завдяки яким учні змогли краще зрозуміти моральні принципи, розвивати позитивні якості, бути відповідальними громадянами і підтримувати здорове моральне середовище в закладі освіти та поза його межами:
- етичні уроки та виховні години "Уроки доброти" , "Мій моральний компас", "Виховання серцем: розуміння та емпатія" та ін;
- уроки, що охоплюють основи моральних цінностей, етичних норм, важливості чесності, співчуття, відповідальності;
- виховні години на теми, які включали такі питання, як доброта, співчуття, сімейні цінності, роль особистого прикладу у формуванні моральних якостей: "Моральні дилеми: обираючи між добром і злом", "Мої герої: хто надихає на добро".
Класними керівниками були проведені батьківські збори на тему морального виховання "Батьківська мудрість", на яких обговорювалися важливі моральні цінності, створення морального середовища вдома.
Члени учнівського парламенту використовували онлайн-ресурси для перегляду учнями закладу відео щодо популяризації моральних цінностей, етичних норм, правил поведінки тощо.
Ці заходи були спрямовані на розвиток моральних якостей і етичних цінностей в учнів, допомагали формувати відповідальне ставлення до оточуючих і розвивати навички етичної поведінки в різних життєвих ситуаціях.
Художньо-естетичне виховання
Художньо-естетичне виховання формує в учнів чуття краси, творчі здібності і культурний смак. Швидкі темпи життя та технологічні зміни мають великий вплив на учнів. Тому так важливо забезпечити їм можливість розвивати свої художні здібності і естетичний смак:
-
- на уроках художньо-естетичного циклу учні навчалися різним технікам живопису, малювання, графіки; виготовляли вироби з паперу, тканини, дерева, ліпили з глини; вчилися співу;
- на виховних годинах переглядали художні фільми, документальні стрічки на культурні та історичні теми, з подальшим обговоренням;
- створювалися музичні композиції;
- використовувалися онлайн-платформи для відвідування музеїв та галерей;
- проводилися заходи, присвячені певним культурним подіям, з виступами та конкурсами: Свято першого дзвоника, День учителя, День Святого Миколая, новорічні свята, День Валентина, День зустрічі весни та ін.
Такі заходи допомагали учням розвивати свої творчі здібності, естетичний смак і культурні знання, а також сприяли загальному культурному розвитку і самовираженню.
Трудове виховання
Трудове виховання є важливим компонентом всебічного розвитку учнів, оскільки воно формує працьовитість, відповідальність, організованість, навички самообслуговування та здатність до самостійної праці.
Учні закладу постійно брали участь у суспільно корисній праці, а саме: прибирали шкільну територію, доглядали за квітниками.
На уроках освоювали навички роботи з інструментами та обладнанням, вчилися базовим навичкам дрібного ремонту шкільного інвентарю; вивчали базові комп'ютерні навички та роботу з цифровими інструментами.
В жовтні відбувся благодійний ярмарок у підтримку українських захисників «Без тебе ніяк», де продавалися різноманітні смаколики та власноруч виготовлені учнями вироби.
Фізичне виховання
Фізичне виховання є невід'ємною частиною загального розвитку учнів, сприяє зміцненню здоров'я, розвитку фізичних якостей та формуванню здорового способу життя. Оскільки багато дітей сьогодні стикаються з проблемами через малорухомий спосіб життя та надмірне використання ґаджетів, важливо приділяти особливу увагу різноманітним формам фізичної активності.
В закладі освіти постійно проводилися:
- активні перерви на свіжому повітрі або в спортивному залі, що сприяли зняттю напруги та підвищенню концентрації;
- фізкультурні хвилинки в класі під час уроків, щоб підтримувати активність учнів і покращувати їхню увагу та фізичну форму;
- регулярні уроки фізкультури на свіжому повітрі, зокрема в теплі пори року;
- заняття, спрямовані на розвиток дрібної і великої моторики, координації рухів, такі як рухливі ігри з м'ячами, стрибки на скакалці;
- естафети з перешкодами, що допомагали розвивати координацію та швидкість реакції;
- регулярні тренування та шкільні змагання з волейболу та баскетболу;
- спортивні заходи, присвячені "Спортивному тижню" та "Дню здоров'я".
Спортивні досягнення:
- перше загальнокомандне місце у фінальних змаганнях COOL GAMES серед школярів
- ІІ місце з баскетболу серед юнаків
- І місце з баскетболу серед дівчат
- ІІ місце з шахів
- ІІ місце з баскетболу серед дівчат (область)
- ІІ місце з легкої атлетики (область)
- І місце в змаганнях «Старти надій»
- ІІІ місце в змаганнях «Олімпійське лелеченя» (область)
Відповідно до Указу президента України від 18.05.2019 «Про стратегію національно – патріотичного виховання», з метою виховання в учнівської молоді патріотизму, любові до України, національної гідності та вшанування героїв – захисників незалежної та суверенної держави, підтримки юних патріотів, джур, які вивчають історію та традиції свого краю, рій Підлубівського ліцею є активним учасником Всеукраїнської дитячо – юнацької військово – патріотичної гри «Сокіл» («Джура). У 2023-2024 н.р. рій здобув ІІІ місце в обласному конкурсі «Рятівник».
Екологічне виховання
Екологічне виховання формує екологічну свідомість, відповідальне ставлення до природних ресурсів і розуміння важливості збереження довкілля. З метою розвинути в учнів екологічну свідомість, навчити відповідально ставитися до природних ресурсів та активно брати участь у збереженні навколишнього середовища в закладі освіти проводились такі заходи:
- уроки, присвячені темам збереження довкілля, змін клімату, біорізноманіття, екологічного сліду людини;
- екологічні акції "Зелені суботники" під час яких прибиралася шкільна територія, висаджувалися дерева і кущі, озеленялася територія навчального закладу;
- створення учнями художніх робіт на екологічні теми для розвитку творчого підходу до захисту природи;
- проводилися еко-вікторини та інтерактивні ігри на знання екологічних фактів та правил екологічної поведінки "Еко-вікторина: знаючи природу, зберігаємо майбутнє";
- тематичні тижні з різними заходами, присвяченими екології, такими як майстер-класи з повторного використання матеріалів, лекції та кінопокази: "День Землі: разом за чисту планету", "Екологія для життя: відновлювальні ресурси та енергія", "Зелена лабораторія: вивчаємо природу на практиці", "Чиста планета починається з мене: уроки екологічної свідомості"
- учні постійні учасники таких ініціатив як "Година Землі", "День чистої води", "Всесвітній день прибирання".
Превентивне виховання
Превентивне виховання в закладі освіти спрямоване на попередження різноманітних ризиків і небезпек, які можуть впливати на розвиток дітей і молоді. У сучасних умовах превентивне виховання набуває особливого значення через збільшення соціальних і психологічних викликів, таких як булінг, наркотична залежність, кібербулінг, інтернет-загрози та інші форми ризикованої поведінки.
В закладі освіти проводилися такі заходи з профілактики:
- лекції за участі соціального педагога, де учні навчалися розпізнавати ознаки булінгу, захищатися від нього та допомагати іншим "Скажи булінгу: Ні!",
- інформування учнів про ризики в інтернеті, навчання правилам безпечного користування соціальними мережами та методам захисту особистих даних "Кібербулінг: як себе захистити?";
- лекції за участі медичної сестри щодо шкідливих наслідків вживання наркотиків та алкоголю "Ми – за здорове майбутнє!", "Попередження залежностей: скажи наркотикам «Ні!»;
- лекція за участі соціального педагога про форми домашнього насильства, методи самозахисту, а також способи отримання допомоги "Небезпека в домі: превенція домашнього насильства";
- урок-навчання учнів щодо вміння аналізувати медіа-контент, розпізнавати фейкові новини, уникати маніпуляції та правильно використовувати інформаційні ресурси "Безпечний інтернет: друзі чи вороги?";
- урок за участі медичної сестри з надання першої допомоги в разі нещасних випадків або травм "Врятуй життя: надання першої медичної допомоги";
- тренування з евакуації та пожежної безпеки, навчання правил поведінки під час пожежі або інших надзвичайних ситуацій.
- проведення батьківських зборів на теми превентивного виховання, методів вирішення конфліктів та підтримки дітей.
В закладі освіти реалізується політика попередження та протидії булінгу через комплексний підхід, який включає розроблення чіткого плану, навчання, підтримку, а також контроль і моніторинг. Класні керівники постійно ведуть з учнями роз’яснювальну роботу щодо чіткого визначення, що саме розуміється під булінгом, включаючи фізичний, психологічний та кібер-булінг.
В закладі розроблений План заходів з протидії булінгу. Створений склад комісії у боротьбі з булінгом, до якого входять адміністрація закладу, члени педагогічного колективу, учні та батьки. Класні керівники регулярно інформують батьків про політику боротьби з булінгом та роз’яснюють їх роль у підтримці цієї політики. З учнями, які проявляють агресивну поведінку, постійно ведеться роз’яснювальна робота, щоб допомогти їм змінити свою поведінку.
Учні в закладі освіти мають можливість анонімного повідомлення про випадки булінгу через гарячі лінії. Телефони довіри знаходяться на дошці оголошень. В закладі розроблений чіткий алгоритм розслідування скарг і випадків булінгу, що включає оцінку ситуації, збори доказів, вислуховування всіх сторін і прийняття відповідних заходів.
Останній тиждень вересня – це тиждень протидії булінгу, під час якого в закладі проводилися тренінги, круглі столи для учнів, вчителів і батьків на тему булінгу, його наслідків і способів протидії.
В закладі освіти щорічно з 25 листопада до 10 грудня проходить акція «16 днів проти насильства». Основна мета якої — підвищення обізнаності про різні форми насильства та мобілізація громадськості для його попередження та подолання. Під час цієї акції в закладі освіти проводилися:
-
- лекції та тренінги для підвищення обізнаності про насильство в сім'ї, сексуальне насильство, торгівлю людьми та інші форми насильства.
- уроки, дискусії на тему прав людини, гендерної рівності та попередження насильства.
- організовувалися творчі конкурси (малюнків, відеороликів) на тему протидії насильству.
- співпраця з місцевими органами влади та правоохоронними органами для покращення реагування на випадки насильства та посилення захисту постраждалих.
Учнівське самоврядування - це спосіб залучення учнів до систематичної участі у навчально-виховному процесі. З метою розвитку лідерських якостей серед учнів, стимулювання їх до активної участі в шкільному житті та прийнятті рішень, а також сприяння формуванню відповідальності та самостійності, в закладі освіти на початку навчального року були проведені вибори до учнівського парламенту. Президент учнівського парламенту обирався шляхом таємного голосування. Було створено структуру та шкільні комісії.
Новообрані члени учнівського парламенту були задіяні до обговорення щодо оновлення вже існуючих правил поведінки здобувачів освіти. Під час обговорення учні керувалися критеріями: правила повинні бути зрозумілими і конкретними, справедливими і застосовуватися однаково до всіх учнів, включати превентивні заходи, які допомагають запобігати проблемам, а не лише реагувати на них (булінг, шкідливі звички тощо).
Правила поведінки для учнів суттєво впливають на психологічний клімат у закладі освіти, створюючи умови для здорової та сприятливої атмосфери. Ясні і зрозумілі правила поведінки знижують рівень стресу і невизначеності; допомагають уникнути конфліктів і непорозумінь між учнями, а також між учнями і вчителями, цим самим забезпечуючи мирне середовище для навчання і розвитку; заохочують взаємоповагу, співпрацю, сприяють формуванню позитивних відносин між учнями та між учнями і вчителями; забороняють булінг, насильство і дискримінацію, створюють захищене середовище для всіх учнів, а це знижує ризик негативних впливів на психологічний стан учнів.
Оновлені і впроваджені правила поведінки створили здорове, підтримуюче і безпечне середовище для навчання і розвитку.
Класні керівники в закладі освіти забезпечують гармонійний розвиток учнів та створюють сприятливе середовище для їхнього навчання, виховання та соціального становлення. Цьогоріч робота класних керівників була направлена:
- на планування та організацію класних заходів;
- на проведення моніторингу успішності учнів;
- на створення позитивного психологічного клімату в класі;
- на формування моральних та етичних цінностей;
- на попередження та вирішення конфліктних ситуацій;
- на регулярне спілкування з батьками, організацію батьківських зборів, консультацій і зустрічей;
- на забезпечення безпеки під час навчального процесу та позашкільних заходів;
- на навчання учнів співпрацювати, допомагати один одному, брати участь у спільних проєктах і заходах;
- на формування колективу та згуртованості класу;
- на адаптацію та підтримку нових учнів до шкільного життя, на інтеграцію їх у класний колектив.
Виховна робота закладі освіти за 2023-2024 н.р. була спрямована на всебічний розвиток учнів, формування морально-етичних цінностей, громадянської свідомості та соціальної активності. Незважаючи на окремі труднощі, були досягнуті значні результати, які стануть основою для подальшої роботи в новому навчальному році.
4. Управлінська діяльність.
Управління ліцею здійснюється згідно річного плану роботи, плану внутрішкільного контролю і планів роботи класних керівників. Така система планування, що відпрацьована у закладі і заснована на взаємодії всіх ланок, підрозділів та учасників освітнього процесу, забезпечує координацію їх діяльності, єдність вимог, контролю та взаємоконтролю в процесі роботи, сприяє досягненню ефективності та вдосконаленню освітнього процесу й забезпечує планомірний розвиток ліцею.
У навчальному закладі в наявності усі нормативно-правові документи, що регламентують діяльність загальноосвітнього навчального закладу.
Контроль - це важлива, складна та об’єктивно необхідна функція управління. У ліцеї ефективність здійснення контролю зумовлює якість реальних і подальше прогнозування бажаних показників розвитку закладу освіти, його освітнього процесу та діяльності всього ш колективу. Контроль дозволяє тримати в полі зору управління найважливіші питання закладу, своєчасно реагувати на відхилення від норми та на негативні явища, знаходити невикористані резерви, підтримувати оптимально трудову атмосферу в колективі. У ліцеї адміністрацією використовується багато різних форм контролю за станом навчально-виховного процесу і, в першу чергу, таких традиційних як вивчення викладання стану предметів та виконання навчальних планів та програм, перевірка класних журналів, щоденників, тощо. Аналіз результатів внутрішкільного контролю знаходить відображення у рішеннях педагогічної ради ліцею, відповідних наказах по навчальному закладу. Крім контролю за рівнем знань та навчальних досягнень учнів проводяться систематичні дослідження стану відвідування занять та стану навчальної дисципліни. За результатами моніторингу адміністрація ліцею приймає певні управлінські рішення щодо конкретних учнів.
Враховуючи сучасні вимоги, стиль керівництва ліцею більш близький до демократичного, так як більшість рішень приймаються на основі врахування думки колективу й інтересів справи, створюється такий мікроклімат, коли успіхи кожного сприймаються позитивно, ініціатива й самостійність підтримується, повноваження делегуються. Директор ліцею у роботі з працівниками дотримується партнерського стилю керівництва. Проблеми обговорюються й виробляються різні варіанти рішення, з них обирається найбільш оптимальний, затверджується і в подальшому здійснюється. Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування.
Відповідно до мети головними завданнями роботи ліцею в 2024-2025 навчальному році стане:
1. Забезпечення необхідних умов щодо реалізації впровадження нового Державного стандарту початкової та базової загальної середньої освіти.
2. Продовжувати інформатизацію освітнього процесу, використання інформаційнх технологій у процесі вивчення всіх предметів навчального плану та управлінської діяльності.
3. Створення умов для оволодіння здобувачами освіти ключовими компетентностями на основі розвитку їх наукового мислення, творчості й мотивації до навчання.
4. Розвивати інноваційну діяльність, підтримувати педагогічні ініціативи вчителів для забезпечення рівного доступу кожної дитини до якісної освіти та отримання якісної освіти на рівні державних стандартів.
5. Забезпечити розвиток громадської діяльності та ініціатив учасників освітнього процесу.
6. Забезпечити виховання громадянина України, формування молодого покоління високої патріотичної свідомості, виховання любові до рідної землі, українського народу, шанобливе ставлення до його культури.
7. Розвивати учнівське самоврядування як осередок самореалізації громадянського виховання.
8. Створення умов для всебічного розвитку особистості, формувати навички здорового способу життя учнівської молоді.
9. Упроваджувати соціально-емоційне навчання в контексті реформи «Нова Українська школа»
Фінансово – господарська діяльність
Будівля ліцею прийнята в експлуатацію в 1967 році. Але, незважаючи на її вік і зношеність, адміністрація ліцею разом із колективом учителів та батьків постійно працює над удосконаленням матеріально-технічної бази, підтриманню її в робочому стані. Фінансування потреб Підлубівського ліцею проводиться централізованою бухгалтерією відділу освіти Ємільчинської селищної ради. Протягом навчального року бухгалтерія вчасно проплачувала за спожиту електроенергію, тепло та водопостачання Працівниками централізованої бухгалтерії планово проводиться інвентаризація майна. Зауважень щодо його збереження та оприбуткування немає. Завжди вчасно готується звітна документація, матеріали списуються або оприбутковуються. Адміністрацією ліцею приділяється достатньо уваги естетичному вигляду навчального закладу. Коридори, вестибюль ліцею поступово поповнюються новими сучасними стендами,меблями. Подвір'я ліцею завжди прибране, доглянуте. На клумбі щороку висаджуються квіти, які протягом літа доглядають учні та вчителі ліцею. Зокрема, висаджено вчителями та учнями 7 штук саджанців ялинок та оформлено «Клумбу Перемоги» цибулевими квітами. Обслуговуючим персоналом проводиться скошування трави на газонах, вивезення сміття з території ліцею здійснює КП «Благоустрій».
Фінансово-господарська діяльність закладу потребує залучення додаткових коштів, які можна отримати завдяки участі у різноманітних конкурсах та грантах, спонсорській допомозі тощо.
Планові заходи у 2023-2024 н. р. були реалізовані в повній мірі. Наш заклад освіти готовий приймати учнів.
Висловлюю щиру подяку за співпрацю: учням – за бажання вчитися, учителям — за творчість, за любов до своєї професії; батькам — за допомогу, розуміння, підтримку і сподіваюсь на подальшу плідну співпрацю; технічному персоналу - за їх щоденну працю, за чистоту в закладі освіти та на його території школи. Я вірю в наш заклад освіти, захоплююся його талановитими особистостями: учнями, вчителями, випускниками, які примножують справу нашу роботу.
Тому хочу подякувати всім учасникам освітнього процесу за співпрацю, взаєморозуміння, за підтримку. Хай ваші хороші справи, які ви робите для дітей, будуть оцінені всіма, заслуговують на пошану і вдячність.
Вірю у швидку перемогу, без повітряних тривог, без блекаутів, без війни.